29 Nisan 2012 Pazar

YENİ: " Ahmet Koç - Renkli Tükçe "

Bağlama virtüözü, Türkiye’nin en önemli müzik adamlarından Ahmet Koç’un 7. stüdyo albümü “Renkli-Türkçe”, Avrupa Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini alıyor.

   Dünya müzik piyasasında yer edinmiş yerli-yabancı sayısız sanatçının albümlerinde prodüktörlük ve aranjörlük görevi üstlenen Ahmet Koç, 7. stüdyo albümüyle kariyerinde yeni bir döneme giriyor.
Bugüne kadar yaptığı tüm albümlerde konseptler belirleyen, dünyaca ünlü starların şarkılarını bağlaması ile yeniden yorumlayan Ahmet Koç, “Renkli-Türkçe” adını verdiği bu albümde,solist düetlerinin yanı sıra yine enstrümantal eserlere yer verdiği bir repertuar hazırladı.

Gripin, Kibariye, Betül Demir ve Göksel “Renkli-Türkçe”de…

   Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın bir ürünü olan Ahmet Koç’un yeni albümü “Renkli-Türkçe”de 4 düet, 5 enstrümantal  toplam 9 şarkı yer almakta.
Özellikle 2000’lerde yayınlandığında çok ilgi gören,Melih Kibar bestesi  “Sucu Çocuk”  Ahmet Koç yorumuyla “Renkli-Türkçe”nin açılışını yapıyor. 
Albümün ilk konuğu ise son dönemin en önemli rock gruplarından Gripin. Sözleri Louis Aragon’a bestesi Zülfü Livaneli ye,  ait“Sus Söyleme” isimli şarkıdaAhmet Koçve Gripin,rockmüzik  ilebağlamanın ne kadar uyumlu olduğunu heyecanlı bir yorum ve icra ile gözler önüne seriyor.
Anonim Azeri halk şarkısı “Şiire Gazele”nin enstrümantal Ahmet Koç yorumunun ardından eşsiz yorumcu Kibariye ve Ahmet Koç düeti,“Yok mu Sayalım” ile “Renkli-Türkçe” de müzik ziyafeti devam ediyor.
Yunanistan’ın Dünyaca ünlü bestecisiMikisTheodorakis’in eserlerinden “Beautiful CityAhmet Koç yorumu ile albümde yerini alırken, sözleri Aysel Gürel’e bestesi Zülfü Livaneli’ye ait, yıllar önce Sezen Aksu ve Zülfü Livanelininbirlikte seslendirdiği “Sürgün” yeni nesil yorumculardanBetül Demir ve Ahmet Koç düeti ile “Renkli-Türkçe” de müzikseverlerle buluşuyor.
Ahmet Koç’un 1994 yılında yaptığı “7 Karanfil” adlı albümde de yer alan, Bora Ayanoğlubestesi, Yeşilçam’ın efsane film müziklerinden“Yunus”, Ahmet Koç’un farklıyorumuyla“Renkli-Türkçe”de yeniden hayat buluyor.
Albümün son misafiri ise Türkiye’nin en önemli kadın solistlerinden Göksel. Söz ve bestesi Sinan Subaşı’ya ait, Zeki Müren yorumuyla bildiğimiz “Aşkın Sırrı Bilinmez”, Ahmet Koç ve Göksel düeti ile günümüze taşınıyor.

Sürgün”ün enstrümantal Ahmet Koç yorumu ise “Renkli-Türkçe”nin kapanışında yer alıyor.Yapımcılığını Avrupa Müzik’in, prodüktörlüğünü Deniz Erdem ve Cengiz Erdem’in, müzik direktörlüğü ve aranjörlüğünü Ahmet Koç’un yaptığı “Renkli-Türkçe”nin tüm fotoğrafları Mehmet Turgut imzası taşıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nda “sanatçı” olarak çalışmalarını sürdüren Ahmet Koç, aynı zamanda Türkiye’deki tüm yorumcuların haklarını koruyan ve kendi alanında tek meslek birliği olan MÜYORBİR’ in başkanlığını yürütmekte, birçok albümde müzik yönetmenliği ve tv programları yapmaya devam etmektedir.
Sanatçının 7.stüdyo albümü “Renkli-Türkçe” Mart ayının ikinci haftası müzik marketlerde yerini alıyor.

0 yorum:

Yorum Gönderme

"Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim."

Dede Efendi