30 Mayıs 2012 Çarşamba

ES'tiren müzisyen... " Ender Çabuker "


ENDER ÇABUKER
ES'tiren müzisyen...

‘’Hazır şarkı görücü usulü evlenmeye benzer, ben flörtten yanayım, tek gece bile olsa"


Mustafa Ceceli'ye verdiği’’ ES’’ şarkısı ile adından sıkça söz ettiren Ender Çabuker, yurtdışında da ES'meye devam ediyor..

Bulgaristan ve Yunanistan'ın sevilen şarkıcılarına beste veren ve aranjelerini yapan ToniStoraro, Teodora gibi şarkıcıları da ülkelerinde 1 numaraya taşıyan müzik adamı  " Artık devir değişti, biz onlardan ‘’esinlenmiyoruz’’onlar biz Türk müzisyenlerden şarkı satın alıyorlar..Bu konuda öncülük yaptığım içinde ayrıca mutluluk duyuyorum" dedi.Yıllarca önde gelen sanatçıların emeğe saygı göstermeden yurt dışında ki şarkıları, kendi şarkılarıymış gibi Türk halkına sunduğunu ama artık bu dönemin çok geride kaldığını ve kaliteli işlerin yurt dışındaki müzisyenler tarafından takip edildiğini ve hak ettiği bedel ödenerek kendi ülkelerinde, kendi dillerine çevirerek kullandıklarını bunun da bizim ülkemizde ki müzisyenlere örnek olması gerektiğini söyledi.

Yunanistan'a Özgün’nün seslendirdiği Şeytan, Bulgaristan'a ise Şeytan ve İstiklal şarkılarını verdi.ToniStoraro'nun Bulgarca seslendirdiği bu iki Ender Çabuker besteside Bulgaristan'daki Balkanika TV &Radio başta olmak üzere ülkenin tüm müzik listelerinde de 1 numaraya yerleşmiştir. Bulgaristan'daki başarısı üzerine bu ülkenin en büyük plak şirketi olan Epsilon Records ile beste ve aranjörlük anlaşması yapmış ve 12 bestesini daha vermiştir.

"Bende hazır şarkı yoktur, kim beste istiyorsa onun için bestelerim, sözünü yazarım ve aranjesini hazırlarım. Hazır şarkı görücü usulü evlenmeye benzer, ben flörtten yanayım, tek gece bile olsa" diyen Ender Çabuker liste başarılarına yurt dışında da devam ediyor. 2010 yazının hiti İstiklal Bulgarca versiyonu ile şu anda 4milyonun üstünde dijital satışa ulaştı.


Ender Çabuker’in beste ve aranjelerinden bazıları;

MUSTAFA CECELİ – ES
ÖZGÜN – ELVEDA ALBÜM- İSTİKLAL-ŞEYTAN-AŞK ÇİÇEĞİ-KANDIRMAN LAZIM
MURAT DALKILIÇ- DÖNMEM
NİLÜFER-OLMADI GİTTİ
2010 MİLLİ TAKIM MARŞI (Yasal olarak en çok satın alınan,Milli takım şarkısı –İstiklal)
TONİ STORARO-SEX FACTOR
TEODORA-ORK STARS

0 yorum:

Yorum Gönderme

"Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim."

Dede Efendi