18 Kasım 2012 Pazar

Kırıka "Yılların Ettiğini" ile Yola Devam Ediyor

   Üstünde zeytin biten topraklardan ilham alan, yüzünü denizin açıklığına dönen Kırıka, yola ikinci albümü “Yılların Ettiğini” ile devam ediyor.  

   Adamo ve Dario Moreno’ya selam veren çiftetelliler, Hayyam’ın şaraplı dizeleriyle esrimiş kafası dumanlı bir kasap havası, rebetiko dalgalarıyla yıkanmış grangazlar ve psikedelik zeybeklere alttan alta hep o New Orleans sokak bandolarının laubali ruhu eşlik ediyor. Papatyalardan kader kısmet çekilen yılları, ismi Leyla olan güzellerin aşıklarını rüzgarlarda savurduğu, gizli sevdaların yaşandığı zamanları çağırıyor. 

   Bu albüm öncesi, Ayyuka’dan Özgür Yılmaz’ın (elektrikli gitar, vokal) katılımı ile “altı tel” daha kazanan Kırıka, Bergama trompet tavrının yaşayan efsanesi Nazmi Ürk ve oğlu klarnetçi Uğur Ürk’ün kadroya eklenmesiyle grangaz geleneğini de içselleştiriyor. 

   Kırıka’nın ilk albümü “Kaba Saz” 2008 yılında Baykuş Müzik tarafından yayınlanmış ve önemli kültür sanat dergileri tarafından “yılın en iyi” ve “en iyi ikinci” albümü seçilmişti. Kaba Saz’ın ardından Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da ilgi gören Kırıka, Danimarka, İtalya, Fransa, Almanya, Portekiz, Bosna-Hersek, Suriye, ve Lübnan’da konserler vermiş, Kaba Saz adlı parçaları Almanya’da Beyond İstanbul Vol II derlemesine dahil edilmişti.

   İlk klip Keçi Kalesi isimli şarkıya çekildi. Emre Sert ve Gözde Yetişkin tarafından hazırlanan Keçi Kalesi klibi yaklaşık 2300 fotoğrafın bir araya getirilmesi ile oluşturuldu. Klip, grubun performans videosunun kağıt baskılar haline getirilmesi ve bu fotoğrafların Bayburt’tan Tekirdağ’a, Adana’dan Samsun’a toplam 42 mekanda yeniden fotoğraflandırılması ile meydana getirildi.

 "YILLARIN ETTİĞİNİ"
1.Aşkınız 
2.Cigara 
3.Ah Sende 
4.Sarhoş Zeybeği 
5.Sanma 
6.Hercaimiş Çiçeği 
7.Güzel Dokuzlu  
8.Denlenelim Bu Akşam 
9.Yanık Sevda 
10.Yılların Ettiğini 
11.Başıbozuk Zeybeği 
12.Keçi KalesiAlbümde Emeği Geçen Müzisyenler:
Brenna MacCrimmon: Geri vokal
Burcu Tatlıses: Geri vokal
Hasan Devrim Kınlı: Akustik gitar, notasyon
Hasan Gözetlik: Trombon
Loukas Metaxas: Darbuka, def, çalpara
Murat Ferhat Yegül: Trombon
Nazmi Ürk: Trompet
Nikos Skafidas: Keman
Okan Kaya: Geri vokal
Ozan Özdemir: Santur
Özgür Gürbüz: Kanun
Serkan Emre Çiftçi: Trompet
Tuncay Korkmaz: Ağız armonikası
Uğur Ürk: Klarnet, alto saksofon

0 yorum:

Yorum Gönder

"Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim."

Dede Efendi