2 Mayıs 2013 Perşembe

Yepyeni Bir Yorum: Authentic Anatolian Project "Sakın Ağlama"

Authentic Anatolian Project, hepimizin severek dinlediği yüzyıllardır dilden dile dolaşan türküleri jazz formuyla yeniden yorumlayarak bambaşka bir ruhla karşımıza çıkıyor.

Authentic Anatolian Project’in “Sakın Ağlama” albümü Sony Music etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Eylem Pelit düzenlemeleri ile başlayıp, Brenda Berin’in söz-müzik katkıları ve Ercüment Orkut'un düzenlediği parça ile şekillenip yola çıkan projenin kayıtları Çağdaş Oruç ve Ediz Hafızoğlu’nun katılımı ile MDM Stüdyolarında tamamlandı.


Paul Simon, Madonna, George Benson, Michel Camilo,Robert Plant, Anthony Jackson ve Chick Corea gibi dünyaca ünlü isimlerle de çalışan dünyanın en iyi 25 davulcusundan biri olarak kabul edilen efsane davulcu Dave Weckl sadece yaptığı olağanüstü mix ile değil kendi talebiyle albüme ismini veren Sakın Ağlama şarkısı için davul çalarak projeye  imzasını attı.  Mastering için Dave Matthews ve Carlos Santana, Celine Dion, Michael ve Randy Brecker kardeşler, Chaka Khan gibi önemli sanatçılarla çalışan ve 3 Grammy Ödüllü albümün prodüktörlüğünü yapmış bir başka efsane isim  George Whittey eline teslim edilen Authentic Anatolian Project Sony Music etiketi ile siz müzikseverlerin beğenisine sunuldu.


"SAKIN AĞLAMA" (DİNLE)
  1. Uzun İnce Bir Yoldayım
  2. Yine Dertli Dertli
  3. Ne Ağlarsın
  4. Nar Tanesi
  5. Yalgızam
  6. Vardar Ovası
  7. Bağa Gel Bostana Gel
  8. SöyleşiNe dediler:

Dave Weckl:
Authentic Anatolian Project’in Sakın Ağlama albümünde mix yapmak ve Sakın Ağlama şarkısında çalmaktan gerçekten zevk aldım. Farklı bir müzik türüyle uğraşma deneyimi benim için her zaman bulunmaz bir öğrenme fırsatı ve ayrıca çok zevkli. Buradaki şarkıların kültürel bir zenginliği var, Brenda’ya sözleri çevirmesini rica ettim ve o zaman şarkıların anlamlarını ve duygularını kavradım.  Bu proje benim ilk “vokal solist” mixing projemdi ve bütün o mix saatleri boyunca Brenda’nın güzel sesini dinlemekten haz duydum. Hem onun hem tüm orkestranın performansı gerçekten zevkliydi.

Benim anlayışıma göre grubun nihai sunumla ilgili fikirleri ve vizyonuna ulaşmaya çabalamak, şarkıların anlam ve duygularını dinleyiciye aktarmak gerekiyordu. Bunu başardığımızı düşünüyorum, en azından umarım öyledir! Beni bu muhteşem projeye davet ettiğiniz için Eylem, Brenda ve grubun tamamına teşekkür ederim Dilerim gezegende pek çok kişiye ulaşma şansı olur!

George Whitty:
Ve nihayet tamamen farklı birşey!  Güzel söylenmiş, güzel çalınmış, harika kompozisyon ve prodüksiyon, ve tamamen taze bir doğu-batı karışımı. Armoninin sofistike yapısı, melodinin güçlü can alıcı kancalarının kombinasyonu, müzisyenlerin orta-doğulu köklerinden tatlanıp müziğe kendine özgü bir aroma katmış. Parçaların tamamı iç kıpırdatan ritmlerle ve harika Türk perküsyonuyla hareket ediyor. Derin ruhani vokaller herşeyin üzerinde bütün güzelliği ile salınıyor. Ne zaman duysam beni ele geçiren bir müzik, bu çarpıcı yeni CD’yi ne kadar tavsiye etsem az diyorum...0 yorum:

Yorum Gönderme

"Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim."

Dede Efendi