31 Ocak 2014 Cuma

Özel Haber: "SAE ENSTİTÜLERİ"


    1976 yılında Avustralya'nın Sydney şehrinde Audio Engineering (Ses Mühendisliği) eğitimi vermek üzere açılan SAE Institute, ilerleyen yıllarda Film, Animasyon, Oyun, Web gibi alanlarda eğitimler sunarak, bugün Türkiye dahil olmak üzere 26 ülkede bulunan 56 şubesi ve 15.000'den fazla aktif öğrencisiyle “dünyanın en büyük medya eğitim kurumu” haline geldi.

     SAE enstitüleri, Diploma, Bachelor Degree (Lisans) ve Masters Degree (Yüksek Lisans) olmak üzere birbirini takip eden üç basamaklı bir eğitim sunuyor. İlk basamak olan Diploma eğitimi, ilgili mesleği icra etmek için gerekli bilgi birikimini ve uygulama becerilerini kazandırmayı amaçlıyor. Bu programlardan başarıyla mezun olanlar, isterlerse “Degree Center” ünvanı taşıyan SAE kampüslerinde sırasıyla Bachelor ve Master eğitimlerine devam ederek, kariyerlerini daha akademik bir çizgide sürdürebiliyorlar. Söz konusu ikinci ve üçüncü basamak eğitimler, şu anda 26 ayrı kampüste devam ediyor. Bu anlamda SAE enstitüleri, eğitimine farklı ülkelerde devam etmek isteyen adaylara da çok çeşitli olanaklar sunuyor.

    İşte bu vizyonu ve dünyada standartları belirleyen eğitimlerini Türkiye'ye de taşımak amacıyla SAE, 2009 yılında İstanbul kampüsünü hayata geçirdi. Şu anda Audio Engineering ve Digital Film & Animation alanlarında eğitimler sunan enstitü, yıl içerisinde 2 ayrı dönem başlangıcına sahip. Eylül ve Mart aylarında başlayan eğitimler, tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak gerçekleştirilebiliyor. Tam zamanlı programlar 12 ayda tamamlanırken, yarı zamanlı programlar 24 ay sürüyor; ancak eğitim içeriği bakımından bu iki seçenek arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Böylelikle öğrenciler, kendi koşullarına uygun bir öğrenim temposu seçebiliyorlar.

    SAE İstanbul eğitmen kadrosu, profesyonel kariyerlerine devam etmekte olan, alanlarındaki başarıları kabul görmüş kişilerden oluşuyor. Böylelikle öğrenciler, her konuyu uzmanından öğreniyor, derslerde aktarılan güncel örneklerden beslenebiliyor, eğitmenleriyle kurdukları birebir ilişki sayesinde sektörel ağın parçası haline geliyorlar.

    Kuruluşundan bu yana hem film hem de ses sektörüyle güçlü ilişkiler kuran SAE İstanbul, sunduğu eğitimin yanı sıra, gerek yürüttüğü iş ortaklıklarıyla, gerekse düzenlediği ücretsiz seminer, söyleşi ve atöylelerle de hem öğrencilerine, hem mezunlarına, hem de söz konusu sektörlerde çalışan veya bu sektörlere ilgi duyan herkese yeni pencereler açmaya, Türkiye'deki medya üretimine elinden geldiğince katkı sağlamaya gayret ediyor.    Audio Engineering mezunları müzik prodüksiyonu, film için ses tasarımı ve post-prodüksiyon, oyun için ses tasarımı, canlı performans ve sahne sanatları için ses, radyo ve televizyon yayını başta olmak üzere sesin dinleyiciye, izleyiciye, oyuncuya veya kullanıcıya ulaştırıldığı her alanda faaliyet gösterebiliyor, hem teknik hem de sanatsal süreçlerde rol oynayabiliyorlar.

    Digital Film & Animation eğitimini tamamlayanlar ise edindikleri birikimle kameradan kurguya, görüntü yönetiminden görsel efekt tasarımına, 3D animasyon tasarımından Colorgrading'e, sanat yönetimine kadar, görsel medya üretiminin her aşamasında görev üstlenebiliyorlar ve çok çeşitli projelere dahil olabildikleri gibi, bizzat kendilerine ait prodüksiyonları da ortaya çıkarabilecek donanıma sahip oluyorlar.

Detaylı bilgiye http://istanbul.sae.edu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

"Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim."

Dede Efendi