14 Nisan 2014 Pazartesi

maNga "Işıkları Söndürseler Bile"


   Türk Rock Müziğinin en önemli gruplarından biri olan maNga, iki yıl aradan sonra "Işıkları Söndürseler Bile" isimli yepyeni bir albümle sevenleriyle buluşuyor.

   “Işıkları Söndürseler Bile” albümünde biri enstrümantal olmak üzere toplam 12 şarkı yer alıyor. Albümdeki 11 şarkının tamamında Ferman Akgül ve Yağmur Sarıgül imzası bulunurken, “Yaranmaz Aşık” şarkısının sözü ve müziği Ferman Akgül’ün büyük dedesi Aziz Üstün’e ait. “Bize Müsaade Ettim” şarkısında ise gruba Türk pop müziğinin önemli isimlerinden Kenan Doğulu eşlik ediyor. Şarkının sözleri Ferman Akgül ve Kenan Doğulu ortak imzası taşırken, müziğinde de Ferman Akgül, Yağmur Sarıgül ve Kenan Doğulu işbirliği yer alıyor. Albümde dikkat çeken bir parça daha var ki o da 1992 yılında intihar eden oyuncu ve dansöz Seher Şeniz’in intihar mektubundan alıntılar içeren “Eriyorum Nihayete” şarkısı. “Işıkları Söndürseler Bile” albümündeki tek enstrümantal parça olan “Dem” de ise gruba ünlü perküsyon ustası Cem Bergamalı eşlik etti.

"IŞIKLARI SÖNDÜRSELER BİLE" ( iTunes - YouTube )
 1. Dem
 2. Fazla Aşkı Olan Var Mı
 3. Parti
 4. Hint Kumaşı
 5. Bize Müsaade Ettim
 6. Bir Varmış Bir Yokmuş
 7. Işıkları Söndürseler Bile
 8. En Güzel Şarkım
 9. Gözünü Aç Çocuk
 10. Romantik Şizofren
 11. Eriyorum Nihayete
 12. Yaranmaz Aşık
   Grubun kendi stüdyosu olan ‘studioN’da kayıtları tamamlanan “Işıkları Söndürseler Bile” albümünün mixleri Micheal Patterson, mastering’i ise Paul Logus tarafından New York’ta bulunan ‘PLX Mastering’ Stüdyoları’nda yapıldı. Fotoğrafları ünlü fotoğraf sanatçısı Charlles Richards ve Maneki Niko tarafından çekilen albümün grafik tasarımı ise Enes Erkan’a ait.

   “Işıkları Söndürseler Bile”nin ilk klibi Enes Erkan yönetmenliğinde “Fazla Aşkı Olan Var Mı” şarkısına çekildi. Grup, ilk albümleri ile başlattıkları animasyon geleneğini bu albümde bir üst seviyeye taşıdı. Enes Erkan ve Vana Film tarafından hazırlanan video klip animasyon tekniği açısından yine ilklere imza atıyor.


0 yorum:

Yorum Gönder

"Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim."

Dede Efendi