13 Nisan 2015 Pazartesi

Özel Haber: "Kaset Zamanları"


      1970’lerin ortalarından sonra yaygınlaşan kasetler, plaklara göre daha ekonomik ve kullanışlıydı. Müzik kasetlere kopyalanabilir olduğunda nadir bulunan plaklar da sorun olmaktan çıkmıştı. Hele “Walkman”le müzik yürürken de dinlenebilir olunca kasetler vazgeçilmez oldu. Böylelikle plak üretimi son buldu.

      1980’li yıllar başlarken plak üretimi azalmış ve dönemin yeni kuşak yerli müzik grupları ortaya çıkmaya başlamıştı. Ezginin Günlüğü eserlerini plak olarak görebilen çok az sayıdaki şanslı gruplardan birisiydi. O dönem yükselişe geçen rock grupları ise ilk albümünü ancak 1986 yılında çıkarabildi. O yıl albüm çıkan gruplar arasında Bulutsuzluk Özlemi ve Whisky de vardı. Bu albümde yeniden seslendirilen Whisky’den “Babaanne”, Bulutsuzluk Özlemi’nden “Yıllar Sonra”, Kütürdet Beni Rutubet” ve “Pastanede” ilk olarak o yıl kasetlerde yayınlandı.

      1990’lı yıllarda CD’lerin zamanı başladı. 1993 yılında 80 sonrası adını duyuran rock grupları arasında Mavi Sakal ilk CD sahibi olan gruptu. O albümün hit şarkılarından “Çektir Git” yeni yorumuyla yine bu albümde.

      O günlerde çıkmış olan kimi eserler daha sonra CD olarak çıktı. Kimileri günümüzde dijital olarak dinleyiciye sunuluyor. Vedat Sakman “Götürelim Abi”, Ezginin Günlüğü “Yaş Yetmiş”, Feridun Düzağaç “Beni Rahatta Dinleyin”, Barlas Erinç “Akacak Kan Yerinde Durmaz”, Soner Olgun “Beyaz Yalanlar”, Kumdan Kaleler “Sana Dair” CD olarak basılmışsa da dinleyiciye yaygın bir biçimde kasette ulaşabilmişti. Yeni yorumlarıyla dinleyeceğiniz bu şarkıların arasında plak zamanlarını yakalayan bir eser de var. 1983’de ilk olarak Erkin Koray yorumuyla tanıştığımız “Tek Başına”, ülkemizin en çok yeniden yorumlanan şarkıları arasında.

      Kaset zamanları içinden çıkıp gelen bu şarkılar, sahipleri tarafından bu albümde seslendiren sanatçılara emanet edildi. Albüm Babajim, Ütopya, Harem’s ve Çekirdek stüdyolarında kaydedildi. Albümün kapağı Ceyhun Şen tarafından yapıldı.


"KASET ZAMANLARI"  ( iTunes -  )
1. Yok Öyle Kararlı Şeyler – Çektir Git
2. Pinhani – Yıllar Sonra
3. Ogün Sanlısoy – Akacak Kan Yerinde Durmaz
4. Esin İris – Sana Dair
5. Pilli Bebek – Tek Başına
6. Son Feci Bisiklet – Beni Rahatta Dinleyin
7. Luxus – Yaş Yetmiş
8. Direc-T – Kütürdet Beni Ruhubet
9. Motto – Götürelim Abi
10. Mekanik – Babanne
11. Nilüfer Açıkalın – Beyaz Yalanlar
12. Babazula – Pastahanede

0 yorum:

Yorum Gönderme

"Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim."

Dede Efendi